Vaikiški baldai

Spalvos vaikams: svarba, spalvų pasirinkimas ir mokymasis

Ar kada susimąstėte, kokią mūsų kasdienybės dalį užima spalvos? Ar pagalvojote, kiek jos mums pasako, kaip padeda apsisaugoti nuo gresiančio pavojaus, kaip informuoja apie pasikeitusius metų laikus, kaip padeda atskirti vienus dalykus nuo kitų. Be to, kiekviena spalva žadina tam tikras emocijas, pavyzdžiui, geltona spalva žadina džiaugsmą, žalia – gyvybingumą, rožinė – pozityvumą, tad labai svarbu jas ne tik pažinoti, bet ir tinkamai pasirinkti. Vienos spalvos vaikams gali sukelti nerimastingumą, irzulį, kitos – skatinti kūrybiškumą ir žadinti energiją. Šiame straipsnyje norime plačiau pakalbėti apie spalvas ir jų svarbą vaikams, spalvų derinimą ir apžvelgti, kokios gi yra populiariausios bei geriausios vaikų kambario spalvos.

spalvos vaikams


Spalvos ir jų svarba vaikų gyvenime

Spalvos svarbios visiems: tiek suaugusiems, tiek vaikams. Jų pradedame mokytis dar ankstyvojoje vaikystėje, prieš pradedant pažinti raides, kai kuriuos daiktus. Teigiama, kad kūdikiai spalvas pradeda skirti sulaukę maždaug dviejų mėnesių. Be abejo, visas šis procesas vyksta po truputį: pirmiausia identifikuojama raudona, geltona ir mėlyna spalva, vėliau – žalia, ruda, kol pagaliau gebama skirti ir sudėtingesnes spalvas – oranžinę, violetinę. Skirtingos spalvos vaikams gali padėti greičiau pažinti juos supantį pasaulį, padėti pakeisti jų nuotaiką ar net išreikšti emocijas. Įvairūs atspalviai vaikų gyvenime vaidina kiek kitokį vaidmenį, nei suaugusiųjų. Jei mums tai veikiau yra tiesiog informacija, tai vaikams gali tapti puikia bendravimo priemone. Pavyzdžiui, jei vaikams sunku įvardinti savo emocijas, jas visuomet galima sieti su spalvomis. Vaikai turi puikią intuiciją ir geltoną, saulės spalvą, tuoj pat susies su džiaugsmu, laime, o štai raudoną – su grėsme, stipria emocija ar net pykčiu.


Kaip parinkti tinkamas spalvas vaikų kambariui?

Mokslininkai nustatė, kad ryškios spalvos vaikams kelia daugiau teigiamų jausmų, nei tamsios ar pastelinės. Jos suteikia daugiau energijos, žadina didesnį smalsumą. Visgi, ryškios vaikų kambario spalvos gali ir varginti, neleisti atsipalaiduoti, tad labai svarbu ne tik pasirinkti tinkamiausią spalvą, bet ir jos nepadauginti. Vaikų kambariui gali užtekti kelių ryškių akcentų, pavyzdžiui, norint interjerą papildyti geltona spalva, nebūtina pulti ieškoti geltonų baldų ir tepti šios spalvos dažais sienas – užteks ryškiaspalvio lovos užkloto, geltonų užuolaidų ar dekoracijų. Jei jūsų vaikutis dar labai mažas ir šiandien mylima spalva rytoj gali būti jau pabodusi, apsispręsti, kokia spalva dekoruoti mažojo kambarį gali būti sudėtinga. Tam, kad jums būtų lengviau, išskirsime tris idėjas, kurios gali padėti apsispręsti.


Spalvų pasirinkimas vaikų kambariui pagal amžiaus grupę

Ikimokyklinio amžiaus vaikai spalvas vertina kiek kitaip nei, pavyzdžiui kūdikiai ar mokyklinukai. Jei kūdikiai tik nuo 2 mėnesių pradeda skirti tik pagrindines spektro spalvas, tai ikimokyklinukai gebėdami puikiai jas identifikuoti dar vis dorojasi su gausybe jų atspalvių. Tad pasirinkti, kokios vaikų kambario spalvos dominuos jūsų namuose galite atsižvelgdami į savo atžalos amžių.

  • Naujagimiai gali atskirti tik juodą ir baltą spalvas, o sulaukę 2 mėnesių kūdikiai pradeda skirti raudoną spalvą, nes jos bangų ilgis yra ilgiausias, o vėliausiai mėlyną ir violetinę. Tad jei norite, kad jūsų kūdikis pirmaisiais gyvenimo mėnesiais aplinkoje matytų jau galimas atpažinti spalvas, rekomenduojame rinktis šiltus atspalvius: rudą, raudoną, oranžinę, rausvą, geltoną. Šios rudens spalvos vaikams yra lengviau atpažįstamos.

  • Ikimokyklinio amžiaus vaikai paprastai geba atskirti visas pagrindines spalvas: raudoną, geltoną, žalią, mėlyną ir kai kuriuos jų atspalvius. Šios spalvos intensyviai naudojamos ir siekiant identifikuoti savo emocijas darželiuose. Mokslininkai pastebi, kad iki maždaug 10 metų vaikus traukia itin ryškios spalvos – raudona, rožinė, geltona, tad kambario interjerui šios ar kitos vaivorykštės spalvos vaikams yra tinkamiausios. Ryškios, skatinančios kūrybiškumą, laisvę ir energiją. 

  • Pastebima, kad maždaug nuo 10 metų ima dominuoti nebe raudona ar geltona, bet mėlyna ir violetinė spalvos. Taip yra dėl to, kad augant vaikai pradeda kitaip suvokti spalvas. Jei mažiesiems jos dažniau yra linksmos ir liūdnos, tai vyresniems jos gali turėti ir pykčio, skausmo ar net pavojaus atspindžių. Tokio amžiaus atžalų kambariams jau galima rinktis tiek šaltus, tiek šiltus įvairaus intensyvumo atspalvius.


Spalvų pasirinkimas vaikų kambariui pagal lytį

Senovėje rožinė spalva buvo priskiriama berniukams, o žydra – mergaitėms. Toks spalvų skirstymas pasikeitė po 1797 metų, kai popiežius Paulius I priėmė įstatymą, kuriame skelbiama, kad visi naujagimiai berniukai tampa šventojo apaštalo Andriaus ordino kavalieriais, tad jiems, kaip ir šiam ordinui, priskiriama mėlyna spalva, o mergaitės – šventos kankinės Kotrynos sekėjomis ir jos turi būti puošiamos rožiniais kaspinais. Būtent nuo tų metų ir įsivyravo visuomenėje standartas vaikus ir vaikų kambarius puošti spalvomis, atspindinčiomis jų lytį. Net ir paaugusios mergaitės dažnai renkasi rausvas, levandų ar violetines spalvas, o berniukai – mėlynas ar tamsesnes.


Spalvų pasirinkimas vaikų kambariui pagal pomėgius

Jūsų vaikas mėgsta gamtą: augalus, medžius ir gėles? O gal jis žavisi vandenyno gyvenimu? Gamtos mylėtojui gali puikiai tikti įvairūs gamtos tonai: žalia, ruda spalvos; tikram vandens tyrinėtojui gali ypač tikti žydra, melsva ir net balta spalva kambaryje. Nepamirškite, kad vaikų kambario spalvos gali būti nulemtos ir jų milimų herojų. Šunyčiai Patruliai, Kakė Makė ar kitas superherojus taip pat turi dominuojančią spalvą, kuri gali tapti inspiracija jūsų vaiko kambariui.


Kaip derinti spalvas vaikų kambaryje?

Vaikystė – spalvingiausias gyvenimo periodas, kai atrodo, visos vaivorykštės spalvos vaikams tinka ir patinka. Visgi, 7 spalvomis išmargintas kambarys gali varginti vaikus ir vargu ar tiks bendram namų interjerui. Dizaino ekspertai, nepriklausomai nuo kambario paskirties, visuomet rekomenduoja pasirinkti 1–2 pagrindines spalvas ir vieną akcentinę. Pavyzdžiui, mergaitės kambarys atrodys itin žavingai, jei sienos bus šviesios, beveik baltos, vaikiški baldai ir užuolaidos –violetinės, o akcentai, kurie gali atsirasti metalinių detalių pavidalu (karnizas, šviestuvas, krėslo kojelės ir kt.) – rožinio aukso spalvos. Taip kambarys nebus perkrautas, nevargins vaikų ir atrodys išties stilingai!


Kokią įtaką spalvos daro vaikams?

Jau sužinojote, kad spalvos daro tam tikrą įtaką kiekvienam vaikui. Dabar pasigilinkime plačiau į pagrindines spalvas ir kokią, anot mokslininkų, jos daro įtaką žmonėms.

  • Raudona spalva – tai viena iš ryškiausių ir pastebimiausių spalvų visame spektre. Ji siejama su aistra, meile, pykčiu ar net agresija. Psichologai teigia, kad ši spalva taip pat gali padidinti širdies ritmą ir kraujo spaudimą, tad stimuliuoja ir suteikia organizmui energijos. Raudona spalva greitai patraukia dėmesį, todėl dažnai turi grėsmės ir įspėjimo konotaciją. Ši spalva skatina impulsyviau elgtis ir didina konkurencingumą.

  • Geltona spalva siejama su šviesa, saule ir šiluma, tad sietina su laime, pozityvumu, energija, kūrybingumu. Visgi, geltonos spalvos perteklius gali sukelti nerimą ar diskomfortą. Geltona spalva taip pat traukia dėmesį, todėl puikiai tinka akcentams. Ji yra siejama su atvirumu ir bendravimu, tad žadina komunikabilumą, greitesnį ir kūrybiškesnį sprendimų priėmimą.

  • Žalia spalva, be abejo, siejama su gamta, tad padeda atsipalaiduoti, pajusti ramybę ir pusiausvyrą. Ji simbolizuoja gyvybę, augimą, atsinaujinimą, natūralumą, tad gali skatinti atsinaujinti, augti, rinktis sveiką gyvenimo būdą. Žalia spalva vaikams padeda jaustis ramiai ir stabiliai, skatina kūrybingumą ir produktyvumą.

  • Mėlyna spalva – tai vandens ir dangaus ramuma. Ji ramina, padeda atsipalaiduoti, mažina stresą. Visgi, ji priklauso šaltų spalvų spektrui, tad gali didinti šaltumo jausmą, atitolinti. Mėlyna spalva gerina koncentraciją, didina produktyvumą, kelia pasitikėjimą. Be to, mėlyna spalva gerina miego kokybę.


Kokios vyrauja populiariausios spalvos vaikų kambariuose?

Mėlyna, rožinė, žalia, geltona, pilka, balta... Visas šias ir dar kitas spalvas galim pastebėti vaikų interjere. Spalvas ir šiandien tėveliai dažnai renkasi pagal vaiko lytį, amžių, jo pomėgius ar tiesiog bando suderinti su bendru namų interjeru. Šiandien galima pastebėti kelias įdomias iš gamtos atkeliaujančias tendencijas.


Rudens spalvos vaikų kambaryje

Rudens spalvos vaikų kambaryje – populiarus ir išties patrauklus pasirinkimas. Kalbėdami apie rudenį nekalbame vien apie niūrius rudus ar pilkus atspalvius. Ruduo visoks – ir žalsvas, ir gelsvas, ir raudonas, tad tokios natūralios iš gamtos ateinančios spalvos gali atrodyti puikiai tiek mergaičių, tiek berniukų kambariuose. Ryškesnės rudens spalvos labiau žavės mergaites, o štai prislopintos, gilesnės ir kiek tamsesnės – berniukus.


Šiltos spalvos vaikų kambaryje

Šiltos ir šaltos spalvos vaikams kelia skirtingas emocijas. Šaltos spalvos nors ir didina susikaupimą, tačiau gali slopinti kūrybiškumą, didinti atstumą, uždarumą ir vienatvę, kai tuo tarpu šiltos spalvos priešingai – skatinti kūrybiškumą, kelti nuotaiką, didinti norą bendrauti atvirai. Tad planuojant interjero spalvas, rekomenduotume pasižvalgyti po šiltus atspalvius.


Vaivorykštės spalvos vaikų kambaryje

Jei trokštate ryškaus ir žaismingo kambario, vaivorykštės spalvos vaikams gali tapti patraukliausiu variantu. Žaismingos ir kontrastingos spalvos skatina domėtis, žaisti, didina aktyvumą, skatina kūrybiškumą. Visgi, didelis spalvų asortimentas gali blaškyti ir varginti mažuosius, tad pasistenkite pasirinkti vienodo intensyvumo vaivorykštės spalvas, kurios tarpusavyje puikiai dera.


Skirtingi žali atspalviai vaikų kambaryje

Dar vienas populiarus iš gamtos į vaikų kambarius atkeliaujantis variantas – žalia spalva ir jos atspalviai. Tai universali, tiek mergaitėms, tiek berniukams tinkanti spalva, tad dažnai pasirenkama dar nežinant vaikelio lyties. Ji neša ramybę, harmoniją ir pusiausvyrą, o, svarbiausia, yra labai universali ir gali būti derinama su daugybe kitų spalvų: balta, geltona, mėlyna, ruda, pilka, rožine, oranžine, violetine.


Spalvų mokymasis vaikams

Mokytis spalvų galima pradėti labai anksti. Pagrindinės spalvos vaikams jau turėtų būti atpažįstamos vos kelerių mėnesių, tad mokytis jas įvardyti galima vos tik pastebėsite, kad vaikas jomis domisi. Pirmos pamokėlės greičiausiai bus tos, kai jūs mažyliui rodote tam tikros spalvos objektą ir tiesiog kartojate spalvos pavadinimą. Vėliau, kai vaikutis jau pradės daugiau reaguoti, galite išbandyti spalvų kortelių žaidimą: tiesiog rodykite skirtingų spalvų korteles ir paprašykite vaikų jas įvardyti. Taip pat galima kartu rūšiuoti nedidelius daiktus pagal spalvas, paprašyti vaiko parodyti visus tam tikros spalvos daiktus, kuriuos mato aplinkoje. Mokytis spalvų gali būti išties smagu ir linksma.