Vaikiški baldai

Kaip valyti baldus?

Atsibodo kasdien matyti tą pačią balduose esančią dėmę? O gal vos prieš kelias akimirkas įvyko mažas „ups“ ir jūsų svetainės sofa išsitepė riebalų dėmėmis nuo mažų pirštelių, sunkiai išvalomu vyno lašeliu iš nuvarvėjusios taurės? Tai dar nereiškia, kad metas keisti baldus! Tokios dėmės gali būti lengvai pašalinamos net ir namų sąlygomis. Be to, reguliarus baldų valymas užtikrins jų švarą, namų higieną ir net prailgins jų tarnavimo laiką. Šiame straipsnyje norime jums papasakoti kelis lengvus būdus, kaip valyti baldus ir ką daryti pamačius ant jų dėmę.

išvalytas baldas


Baldų valymas pagal medžiagos tipą

Ar žinojote, kad skirtingiems baldams reikalingi skirtingi valymai? Pavyzdžiui, jei kietus baldus užtenka nuvalyti šluoste ir tam skirtu valikliu, tai minkštų baldų valymas kur kas sudėtingesnis. Kaip valyti minkštus baldus pirmiausia priklauso nuo medžiagos, iš kurios jie pagaminti. Vieniems baldams užteks juos nuvalyti drėgna šluoste, kitiems – specialių priemonių. Svarbu žinoti tai, kad kai kurie valikliai, pavyzdžiui, tinkami gobeleno valymui gali pažeisti odinius baldus, tad visuomet minkštų baldų valymas namuose turi būti atsakingas ir protingas. Prieš imdamiesi valymo darbų būtinai patikrinkite gamintojo etiketes: ten dažnai nurodoma kaip galima valyti ir prižiūrėti konkretų baldą. Visgi, pateikiame kelis patarimus, kaip valyti minkštus baldus pagal medžiagos tipą.


Veliūrinių baldų valymas

Svarstote, kaip valyti veliūrinius baldus, kad jų nepažeistumėte ir nesugadintumėte? Pats paprasčiausias būdas pašalinti ant baldų susikaupusias dulkes ir nešvarumus – siurbimas. Veliūriniai baldai nebijo traukos, tad drąsiai pasiraitokite rankoves ir traukite siurblį iš slėptuvės. Gerai išsiurbkite visus linkius, duobutes, kampus ir kraštelius. Taip surinksite ne tik ant baldo esančius nešvarumus, bet ir sutrauksite giliau nugulusias dulkeles. Net jei ir norite išvalyti nedidelę dėmelę, rekomenduojame pirmiausiai viską kruopščiai išsiurbti. Kitaip valant drėgnuoju būdu paviršiuje esančios dulkės ar kiti nešvarumai gali sulipti ir dar labiau išmurzinti baldą. 

Nusiurbus veliūrinį baldą nedidelius nešvarumus pirmiausia, rekomenduojame valyti silpnos koncentracijos drėgnomis servetėlėmis, kurios sudrėkintos muilo ir vandens mišiniu (puikiai tiks vaikiškos servetėlės). Lengvai išvalomos dėmės, tokios kaip purvo, šokolado ar kito nedažančio maisto itin greitai pasišalins iš audinio. Visgi, kai kurias dėmes, tokias kaip vyno, riebalų ar kraujo pašalinti bus sunkiau. Kaip tai padaryti teisingai papasakosime kiek vėliau.


Odinių baldų valymas

Laikui bėgant visi, net ir odiniai, baldai išsitepa. Dėvimi jie praranda savo pirminę išvaizdą, gali nublukti, nusitrinti ar dėl nešvarumų pakeisti spalvą. Tam, kad baldai tarnautų ilgiau ir atrodytų nepriekaištingai labai svarbu reguliariai juos valyti. Kai kurie svarsto, kaip valyti odinius baldus, kaip juos prižiūrėti, kad oda nepakeistų savo spalvos, netrūkinėtų ir neįgautų tamsesnių raukšlelių. Sklando mitas, kad odinių baldų valymas namų sąlygomis – misija neįmanoma. Visgi, norime tai paneigti teigdami, kad odinių baldų valymas – bene lengviausias. 

Išsiliejus skysčiams tereikia juos surinkti sausa servetėle ar mikropluošto šluoste, pastebėjus trupinių ar kitų birių dalykų tereikia baldus nubraukti sausa šluoste arba nusiurbti. Jei norisi kiek daugiau švaros – baldus galima valyti paprastu vandeniu. Sunkiau pašalinamus nešvarumus valykite tik su specialiais odiniams baldams skirtais valikliais. Jie neleis pažeisti odos, puikiai išvalys dėmes ir atnaujins visą baldą! Rekomenduojame valyti baldus tik su natūraliomis priemonėmis ir vengti cheminių, kurios gali pažeisti paviršių. Nepamirškite, kad tokios medžiagos baldams kenkia per sausa aplinka, todėl stenkitės juos statyti toliau nuo šilumos šaltinių (židinio, radiatoriaus, krosnies ar pan.), palaikyti tinkamą drėgmę patalpose ir niekada nepalikite ant baldų žurnalų, knygų, laikraščių ir kitų spaudinių, nes tekstas ar paveikslėliai gali įsigerti į odą.


Gobeleno valymas

Gobeleno valymas gali priminti veliūrinių baldų valymą. Pirmiausia, rekomenduojame reguliariai šiuos baldus nusiurbti siurbliu. Taip pašalinsite susikaupusį purvą, dulkes, plaukus, trupinius, pūkelius ir kitus nešvarumus. Esant galimybei naudokite specialų baldams valyti skirtą siurblio antgalį – taip galėsite išvalyti net ir sunkiai pasiekiamas vietas. Tokio tipo minkštų baldų valymas gali būti atliekamas ir tokiomis pačiomis silpnos koncentracijos drėgnomis servetėlėmis. Jomis galite pašalinti nedideles dėmeles. 

Be abejo, prieš ketindami valyti baldus atkreipkite dėmesį į gamintojo rekomendacijas. Jose rasite paaiškinimų, priežiūros ir valymo instrukcijų, kurios gali padėti itin lengvai ir greitai pašalinti nedidelius nešvarumus namų sąlygomis. Rekomendacijose galite rasti kelis simbolius: „W“ reiškia, kad valymui gali būti naudojamas vanduo, žymė „S“ nurodo, kad baldo valymui naudojamas bevandenis tirpiklis, pavyzdžiui, alkoholis, nurodytas ženklas „W/S“ reiškia, kad galima naudoti tiek vandenį, tiek alkoholį, o štai „X“ ženklas – galimybę tik siurbti. Nepamirškite, kad valant dėmeles su vandeniu, alkoholiu ar specialiu valikliu niekada nereikia stipriai trinti: taip galite tik dar labiau pažeisti audinį ir dėmę įtrinti. Be to, nenaudokite šiurkščių audinių ir šepečių, kurie gali pažeisti, pašiaušti medžiagą.


Baldų valymas pagal dėmes

Kaip valyti minkštus baldus, pagamintus iš skirtingų medžiagų jau aptarėme. Visgi, reikėtų nepamiršti, kad kai kurios dėmės reikalauja specialaus valymo. Pavyzdžiui, vaikų kambaryje arba svetainėje aptinkamos riebalų dėmės, nulašėjęs vaškas, vyno ar kraujo dėmės iš medžiagų pasišalina sunkiau. Tam reikia specialių priemonių, giluminio ar cheminio valymo, tačiau kartais užtenka... paprastų buitiškų būdų!


Kaip išvalyti riebalų dėmes iš baldų?

Riebalų dėmės – vienos įkyriausių ir sunkiausiai išvalomų dėmių ne tik iš baldų, bet ir iš rūbų. Įsisenėjusias dėmes dar sunkiau išvalyti, tad visuomet rekomenduojame imtis veiksmų tik pastebėjus dėmę. Riebalai dažnai ant baldų atsiranda auginant mažus vaikus: pradedant juos mokyti savarankiškai valgyti tiesiog neišvengsime murzinų pirštukų ant įvairių paviršių. Kaip išvalyti riebalų dėmes iš baldų? Rekomenduojame valyti soda: apiberkite dėmę soda, leiskite jai įsigerti, tuomet ją nusiurbkite, su drėgna šluoste nuvalykite audinį ir palikite natūraliai išdžiūti.


Kaip išvalyti vašką nuo baldų?

Vaškas – nuostabus dalykas, kai jis yra indeliuose, tačiau vos lašeliui užtiškus ant baldų tampa tikru galvos skausmu. Svarstote, kaip išvalyti vašką nuo baldų? Viskas paprasta: jei vaškas užlašėjo ką tik, pasistenkite kol jis nesukietėjo dėmę uždengti popierine servetėle. Taip didžiąją dalį vaško surinksite į ją. Jei, visgi, vaškas sutingo ir jo nuvalyti nespėjote, jokiu būdu nepulkite jo gramdyti! Taip tik pakenksite medžiagai. Viskas ko jums reikės – tai popierinis maišelis ir lygintuvas. Uždėkite maišelio skiautę ant dėmės, palyginkite ją lygintuvu kol vaškas ištirps, nuimkite vašku įsigėrusią maišelio skiautelę. Pakartokite tai kelis kartus.


Kaip išvalyti vyno dėmes nuo baldų?

Kaip valyti baldus, kai ant jų pastebite vyno dėmių? Žinoma, visuomet galima išbandyti specialius valiklius, tačiau dažnai jų sudėtyje yra cheminių medžiagų, kurios nėra tokios draugiškos organizmui ar aplinkai. Tad pirmiausia rekomenduojame pabandyti pasigaminti valiklį patiems: inde sumaišykite šiek tiek acto, skalbinių ploviklio ir šalto vandens. Gautu tirpalu sudrėkinkite šluostę ir švelniais judesiais nuo dėmės kraštų link centro braukite. DĖMESIO! Šis būdas tinkamas tik tekstiliniams audiniams.


Kaip išvalyti kraujo dėmes nuo baldų?

Kraujo dėmės – kiek rečiau pasitaikančios, tačiau išskirtinio valymo reikalaujančios dėmės. Suteptų minkštų baldų valymas namuose nėra sudėtingas, jei turėsite vandenilio peroksido. Taip taip, to pačio tirpalo, kurį naudojame žaizdoms dezinfekuoti. Užlašinkite dėmelę peroksidu ir pamatysite, kaip akimirksniu dėmelė išnyks. Jai išnykus būtinai užpilkite vandens ir nuvalykite vietą švelnia šluoste.


Cheminis baldų valymas

Šiandien galime pastebėti, kad itin populiarus yra cheminis baldų valymas. Tokiu būdu valomi baldai, užuolaidos, kilimai ir kiti medžiaginiai paviršiai. Cheminis baldų valymas – tai efektyvus būdas pašalinti nešvarumus ir kvapus iš baldų specialiu plaunančiu siurbliu ir specialiomis cheminėmis priemonėmis. Visgi, siekiant kuo ilgiau išlaikyti baldus lyg naujus rekomenduotume visuomet pradėti nuo saugiausio valymo būdo: siurbimo, valymo vaikiškomis servetėlėmis, vandens ir muilo tirpalu ar kitomis namų gamybos priemonėmis. Tik tada, jei nepavyksta tokiu būdu išvalyti baldo rekomenduojame rinktis stipresnius valiklius ar net išbandyti cheminio valymo paslaugą. Tiesa, baldų cheminis valymas kainuos kur kas daugiau nei minkštų baldų valymas namuose sukurtais tirpikliais, tačiau gali būti išties veiksmingas.


Giluminis baldų valymas

Giluminis baldų valymas – tai valymas vakuuminiu būdu. Kitaip tariant, stiprus siurbimas. Giluminis baldų valymas padeda atsikratyti net 10 cm gylyje esančių plaukų, gyvūnų kailio, dulkių ir net erkučių. Toks valymas padeda atnaujinti lovas, sofas, fotelius, krėslus, kėdes su minkštąja dalimi. Giluminis baldų valymas dar kartais vadinamas sausu valymu, nes šiame procese nenaudojamas vanduo ar kitos medžiagos. Visgi, jei ant baldų yra įsigėrusių, įsisenėjusių didelių dėmių, ši paslauga jų pašalinti nepadės.


Baldų valymas garais

Baldų valymas garais Lietuvoje vis dar naujovė. Valymas susideda iš dviejų etapų: pirmiausia baldai yra išsiurbiami su giluminiais siurbliais, kurie pašalina dulkes, bakterijas, erkutes, negyvos odos daleles ir kitus nešvarumus, tuomet specialiu aukšto slėgio įrenginiu baldai išpurškiami karštais 170 laipsnių garais. Tokioje temperatūroje žūsta iki 5 cm gylyje likusios bakterijos ir erkutės. Tokiu būdu valyti baldus rekomenduojama kai namuose gyvena alergiški ar jautrios odos žmonės.


Ką svarbu žinoti valant baldus vaiko kambaryje?

Valant baldus, o ypač vaiko kambario, itin svarbu vengti įvairių stiprių ar itin aromatingų valiklių, kurie gali pakenkti vaikams ar suaugusiesiems. Visuomet rekomenduojame pirmiausia išbandyti lengvą valymą šluoste ar namuose pasigamintomis priemonėmis. Nepamirškite, kad vaikiški baldai yra būtent tie baldai, kuriuos dažniausiai liečia jūsų mažyliai. Vaikų ir kūdikių oda pirmaisiais gyvenimo metais yra ypač jautri, todėl bet koks sąlytis su chemija gali sukelti alergiją, bėrimą, niežėjimą. Siekiant to išvengti rekomenduojame rinktis kitas valymo alternatyvas.