Vaikiški baldai

Kaip išsirinkti lovytę kūdikiui?

Laukiant šeimos pagausėjimo, ko gero, svarbiausias pirkinys – lovytė kūdikiui. Pirmaisiais gyvenimo metukais mažyliai, jų oda, raumenys ir net kaulai dar vis vystosi, tad yra jautrūs ir pažeidžiami. Dėl šios priežasties kūdikio lovytė turi būti itin kokybiška, saugi ir patogi. Be to, mažieji lovelėje pirmaisiais metais praleidžia daugiausiai laiko. Lovytes kūdikiams siūlo ne viena internetinė ir fizinė parduotuvė, tad nuo pasiūlos gausos kartais gali apsisukti galva. Šiame straipsnyje norime jums papasakoti, kaip išsirinkti lovytę kūdikiui, į ką reikėtų atkreipti dėmesį prieš perkant ir ar apsimoka pirkti jau naudotą daiktą.

lovytė kūdikiui


Kūdikio lovytės saugumo reikalavimai

Ar žinojote, kad daugelyje pasaulio šalių egzistuoja vaikiškų lovų saugumo standartai? Pagal lovytės dydį jie skirstomi į tris grupes: kūdikių lovelėms ir lopšiams, kurių vidinė dalis iki 900 mm taikomas EN 1130-1:1998 standartas; vaikiškoms ir sulankstomoms vaikiškoms lovelėms, kurių vidinės dalies ilgis nuo 900 iki 1400 mm taikomas EN 716-1:2008+A1:2013 standartas; aukštoms ir dviaukštėms vaikiškoms lovoms – EN 747-1:2012. Jei lovytė yra pagaminta anksčiau ar dėl kokios nors priežasties nėra galimybės patikrinti jos atitikimą nustatytiems reikalavimams, pavyzdžiui, įsigyjant dėvėtą daiktą be išlikusių dokumentų, tuomet svarbu atkreipti dėmesį į kelis saugumą užtikrinančius aspektus.


Lovytė su nuleidžiamais šonais

Prieš pirkdami pasidomėkite, ar lovytė kūdikiui turi nuleidžiamus šonus. Tokio tipo lovytės išties patogios ir leidžia daug lengviau tiek išimti, tiek įdėti mažylį į lovytę, tačiau turėtumėte žinoti, kad šie baldai nėra labai saugūs. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje nėra jokio apribojimo dėl jų įsigijimo ir naudojimo, o štai Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo 2011-ųjų metų, po skaudaus įvykio, kai dėl nuleidimo mechanizmo gedimo žuvo kelios dešimtys kūdikių, tokio tipo lovelės uždraustos.


Atstumas tarp lovelės strypų

Rinkdamiesi lovelę nepamirškite, kad ypač svarbūs yra ir tarp lovelės strypų esantys tarpai. Saugumo standartuose nurodyta, kad jie turėtų būti nuo 4,5 iki 6 cm. Jei tarpai bus per maži, juose gali užstrigti vaiko rankytės ar kojytės, o jei per dideli – visa galva ar kūnelis. Tinkami tarpai yra tokie, per kuriuos gali laisvai judėti rankos, kojos ir pirštukai, tačiau netilpti galva.


Lovytė su ratukais

Kūdikio lovytė su ratukais – atrodo, ypač patogus ir praktiškas sprendimas. Išties, tokio tipo lovytę galima pervežti į kitą vietą, vakare prislinkti prie lovos. Visgi, dažniausiai kūdikio lovytė su ratukais būna platesnė nei vidinės durys, tad ne visuomet ją galima pergabenti į kitą kambarį neišrinktą. Be to, pradėjus vaikui ropoti ir bandyti stotis pačiam, ratukai taps ne pliusu, o minusu: dar negebantis puikiai valdyti savo judesių mažylis bandydamas įsikibti ar net įlipti į judančią lovą gali susižeisti, tad laikantis saugumo reikalavimų renkantis lovytę su ratukais būtinai atkreipkite dėmesį, ar ji turi fiksacijos padėtį, ar turi stabdžius.


Kaip jau, ko gero, pastebėjote, lovytės kūdikiams turi išties nemažai saugumo reikalavimų. Renkantis lovytę reikia apsvarstyti net tokius aspektus, kaip tai, ar stovės kūdikio lovytė prie lovos, ar ne; ar reikalingas jos mobilumas. nuleidžiami šonai. Žinodami Europos Sąjungoje ir visame pasaulyje taikomus saugumo reikalavimus, tikime, gerai apmąstysite kokią lovytę rinktis kūdikiui, kokias papildomas funkcijas ji turi atlikti ir kaip atrodyti. Renkantis lovytę svarbu atkreipti dėmesį ne tik į saugumo reikalavimus, bet ir į kitas detales.


Kūdikio lovytės su baldakimais

Ieškantys išskirtinio ir ypač jaukaus dizaino, dažnai renkasi lovytes kūdikiams su baldakimais. Baldakimas – tai puošnus medžiaginis stogelis virš lovos. Tokio tipo papuošimas puikiai tiks princesėms ir princams, norintiems gyventi lyg pasakos pily! Baldakimai yra ne tik estetiški, bet ir gali apsaugoti nuo šviesos, suteikti daugiau privatumo ar tapti net jaukia palapine žaidimams! Išsirinkti baldakimą nėra taip sudėtinga: pirmiausia, atkreipkite dėmesį į medžiagą, iš kurios jis pagamintas (rekomenduotume rinktis natūralią, orui pralaidžią, pvz., medvilnę) ir pasidomėti ar galima jį skalbti, mat jie nuolat bus čiupinėjami mažų smalsių pirštukų, todėl laikui bėgant gali išsitepti. Lovytes galite įsigyti iškart su baldakimais arba atskirai.


Kūdikio lovytės čiužinio kokybė

Čiužinys – ypač svarbus kūdikio lovytės elementas. Specialistai rekomenduoja vengti dėvėtų čiužinukų ir kiekvienam vaikui juos įsigyti naujus, nebent esate tikri dėl jų higienos ir būklės. Ne paslaptis, kad čiužiniuose gali kauptis nešvarumai, drėgmė ar net pelėsis. Tokie čiužiniai gali pabloginti naujagimio sveikatą, sukelti įvairias alergijas, kvėpavimo takų negalavimus. Šiandien pasiūloje yra išties daug įvairiausių čiužinių, tad išsirinkti gali būti sudėtinga. Visgi, turėtumėte žinoti, kad svarbiausias kriterijus – tinkamas dydis, pritaikytas jūsų išsirinktai lovytei. Per maži čiužiniai gali neuždengti viso lovos pagrindo ir kyla rizika, kad likusiame plyšelyje jūsų mažylis užstrigs. Į lovytę dedant per didelį čiužinuką jis susigarankščiuos, taps nelygus ir gali pakenkti tinkamam vaikučio stuburo formavimuisi. Kokio storio čiužinį turėtumėte pasirinkti labai didelės įtakos jo kokybei neturi. Svarbu, kad jis būtų pakankamai kietas ir elastingas. Per minkšti čiužinukai didina SKMS ir naujagimių uždusimo riziką. Rinkdamiesi čiužinį atkreipkite dėmesį ir į jo ventiliacines savybes – jos užtikrins, kad mažylio oda kvėpuos, čiužinyje nesikaups drėgmė ir kvapai, nesiveis pelėsis ir grybeliai. Be abejo, geriausias variantas – kūdikio čiužinukas su lengvu nuimamu užvalkaliuku, kurį galima skalbti aukštoje temperatūroje.


Kūdikio lovytės apdailos medžiagos

Svarstantys, kokią lovytę rinktis kūdikiui, visuomet atkreipia dėmesį ir į estetinę funkciją. Juk tai baldas, kuris jūsų namuose bus ne vieną mėnesį, tad natūralu, kad jį norima derinti prie bendro interjero. Visgi, renkantis lovą reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į estetiką, bet ir į apdailos medžiagas. Pirmiausia, rekomenduojame vengti prastos kokybės lovyčių, kurios gaminamos iš laminato ir didelio kiekio klijų, o viršutinis sluoksnis dengiamas melamino arba akrilo derva, kuri nėra itin draugiška mažylio sveikatai. Ko gero, esate matę ir medžiaginių lovyčių-maniežų. Nors iš pirmo žvilgsnio jos atrodo saugesnės, nei, pavyzdžiui, medinės, tačiau jų pagrindas nėra tvirtas, o tai gali daryti neigiamą įtaką tinkamam stuburo vystymuisi. Tokio tipo lovytės gali būti naudojamos tik kelionių ar išvykų metu. Tad, kaip jau supratote, geriausias sprendimas – kokybiška, iš natūralios medienos pagaminta kūdikių lovytė. Kad ir kokią lovytę besirinktumėte, būtinai pasidomėkite kokiais lakais ar dažais lovytė buvo dažoma. Geriausias ir saugiausias pasirinkimas – vandens pagrindo dažai.


Kūdikio lovytės funkcionalumas

Jau šiek tiek anksčiau aptarėme dvi ypač patogias funkcijas ir jų saugumą. Nuleidžiami šonai yra išties palengvinantis vaikučio įdėjimą ir išėmimą iš lovytės sprendimas, tačiau ypač svarbu, kad pati lovytė ir šie mechanizmai būtų išties kokybiški, greitai nesulūžtų, tinkamai atliktų savo funkciją ir neklibėtų. Kūdikio lovytė su ratukais ypač patogi norint lovytę perstumti į kitą kambario vietą, tačiau, deja, ji būna platesnė nei durys, tad mobilumas lieka įkalintas viename kambaryje. Be to, judanti lovytė gali kelti pavojų ropojančiam, bandančiam išlipti, įlipti ar iš išorės pasiremti mažyliui. Trečia išties puiki funkcija – reguliuojamas lovos pagrindo aukštis. Šiuolaikinės lovelės paprastai turi dvi-tris padėtis, leidžiančias pakelti ar pažeminti lovytės pagrindą. Ši funkcija leidžia ilgiau naudoti tą pačią lovelę, mat pradėjus ropoti, savarankiškai atsisėsti vaikučiui reikalingi aukštesnės lovos sienelės, o išmokus atsistoti – dar aukštesnės. Kai atbrailos atsistojusiam mažyliui ima siekti pažastis – tai ženklas, kad lovytė kūdikiui jau per maža.


Kūdikio lovytės modelis ir spalva

Lovytės kūdikiams gaminamos įvairių modelių, tad išsirinkti tikrai nėra paprasta. Vieni labiau vertina stacionarias medines lovytes, kiti mieliau renkasi itin funkcionalias lovytes su ratukais ar nuleidžiamais šonais. Tiek internetinėse, tiek fizinėse parduotuvėse galima rasti ir du viename: lovyčių-komodų. Tai išties ekonomiškas, tačiau ne toks mobilus variantas: vienas baldas atliks ir daiktų laikymo ir miego funkciją, užims mažiau vietos nei du atskiri, tačiau bus ne toks mobilus, kaip tik lovytė. Tokias lovytes kiek sudėtingiau surinkti, o jas išaugus sunkiau parduoti. Kai kurie tėveliai linkę rinktis ne lovytes, bet lopšelius. Visgi, lopšelius mažyliai išaugti gali per tris mėnesius, tad tai nėra itin ekonomiškas sprendimas. Renkantis lovytę kūdikiui dažnai atkreipiamas dėmesys į spalvą. Kiekvienuose namuose vyrauja savitas interjeras, tad nenuostabu, kad tėveliai siekia jį išlaikyti net ir namus papildant vaikiškais baldais. Kai kurie tėveliai renkasi vaikelio lytį atspindinčią baldų spalvą, kiti – derančią prie bendros namų estetikos, treti – renkasi neutralias spalvas, kurios gali tikti bet kokios lyties mažyliams. Be to, neutralūs atspalviai dažnai keliauja į namus, kuriuose planuojamas po kelerių metų antras mažylis. 


Kūdikio lovytės papuošimai

Lovytės kūdikiams dažnai puošiamos įvairiomis medžiagomis. Pavyzdžiui, prie lovytės sienelių vidinėse pusėse tvirtinamomis apsaugėlėmis. Tiesa, tinkamai naudojami šie papuošimai tampa ir apsauga nuo susižalojimų. Visgi, reikėtų nepamiršti, kad apsaugėlės mažyliui pasivertus neturi atsirasti prie veiduko, nes taip jos gali uždusinti. Rekomenduojama apsaugas tvirtinti tik tada, kai kūdikis išmoksta pats vartytis ir pasukti galvą, o kai mažylis išmoks atsistoti ir pradės ropštis iš lovytės – jas išimkite, kad vaikutis ant jų lipdamas neiškristų iš lovytės. Šiuos papuošimus naudokite tik kūdikiui būdraujant, o jam miegant jas pašalinkite. Jei apsaugos tvirtinamos kaspinėliais, tuomet tvirtai jas užfiksuokite, kad neatsirištų. Kiti populiarūs papuošimai – įvairūs lovytės ornamentai ar išsikišusios detalės, pakabukai, kaspinėliai, minkšti žaisliukai, lipdukai ir pan. Nors šios detalės ir puošia lovytę, visgi, nėra itin saugios. Mažieji gali susižeisti į atsikišusius aštresnius lovytės kampus, užsimesti ant veido žaisliukus, užsisukti ant kaklo kaspinus, praryti mažus papuošimus. Tad reikėtų nepamiršti, kad kartais mažiau reiškia daugiau.


Kūdikio lovytės surinkimas

Kūdikių lovytės dažniausiai parduodamos nesurinktos. Tai reiškia, kad visos lovytei skirtos detalės atkeliauja atskirose pakuotėse ir montavimo darbus turite atlikti patys. Dažniausiai pakuotėje galima rasti visus lovytės surinkimui reikalingus įrankius, aiškią instrukciją. Visgi, prieš pradedant rinkti lovytę įsitikinkite, kad visos dalys yra tvarkingos, nesulūžusios; jei lovytė medinė – patikrinkite, ar jos dalys neatsišerpetojusios, ar nepažeistas lakas, nesimuša sakai (ypač jei jos pagamintos iš pušies). Prieš renkant lovytę nuo dalių pašalinkite visas plėveles, lipdukus ir kitus pakavimo elementus. Nepamirškite, kad lovytė turi būti stabili, tad gerai priveržkite visas detales.


Nauja ar naudota kūdikio lovytė: kas geriau?

Svarstote, kokią lovytę rinktis kūdikiui? Mąstote, ar nauja lovytė tikrai yra geriau, nei jau dėvėta? Viskas priklauso nuo jūsų lūkesčių ir požiūrio. Žinoma, kūdikių lovytės bus naudojamos itin dažnai: pirmaisiais mėnesiais net daugiau nei pusę paros, tad turi būti kokybiškos, patikimos ir patogios. Kartais jau paaugusių vaikučių tėveliai parduoda išties puikios būklės ir mažai naudotas lovytes, tad pirkti dėvėtą apsimoka. Visgi, ne visuomet parduodamos naudotos kūdikių lovytės išties kokybiškos: pasitaiko atvejų, kai jų dažai ar lakas atsilupinėja, kliba korpusas, sugenda pakėlimo ar nuleidimo mechanizmai. Kaip jau minėjome, specialistai rekomenduoja kiekvienam vaikučiui naudoti tik jam skirtą čiužinuką, tad nerekomenduotume naudoti čiužinukus iš antrų rankų – nors jie vizualiai ir atrodo tvarkingi, niekada negalite žinoti, kas slypi jų viduje.